Preloader
UA
get_quote

BIM-стандарти в інженерній галузі: опалення, вентиляція, кондиціонування

Категорія

Публікація: 10.05.2017

За останні кілька років у будівельних проектах міжнародного рівня сталася справжня революція, котру здійснила BIM-технологія. Тому вітчизняні будівельники, які мають справу з міжнародними стандартами чи бажають взяти участь в міжнародних будівельних проектах, неодмінно мають заснувати будівництво на базі BIM.

BIM (Building Information Model) — це будівельна інформаційна модель. Технологія виходить за межі класичних систем автоматизованого проектування (САПР). Це база чи фундамент для усіх етапів будівництва. Якщо САПР відкриває шлях до архітектурно-проектувальних робіт в окремих будівельних проектах, то BIM поєднує все будівництво: від проектування інженерних систем до закупівлі матеріалів і навіть сервісного обслуговування об’єкту після його введення до експлуатації.

BIM-проектування головних інженерних систем

BIM-технологія дозволяє створювати проекти залежних одна від одної інженерних систем. Наприклад, спеціалісти з кондиціонування розробили й інтегрували схему кліматичної системи у загальний BIM-проект. Будівельна програма виводить на екран загальну тривимірну модель об’єкту і показує, як вона буде взаємодіяти з сусідніми інженерними системами. Тобто можливо одразу виявити, у яких місцях будуть конфліктувати між собою комунікації, де вони перетинатимуться і наскільки безпечними будуть одна для одної.

На відміну від класичної САПР, BIM-технологія дає інформацію і про технологічні особливості інженерної системи (монтажна схема, назва та характеристика обладнання, можливість модернізації та інше), і про сам процес створення комунікацій (технологічна карта будівництва), і про динаміку взаємодії проектних систем між собою та з навколишнім середовищем.

Варто зазначити, що навіть якщо до готового проекту інженерної системи будуть внесені «позапланові» зміни, то про них дізнаються усі розробники загального будівельного проекту. Наприклад, інженер вирішив зекономити на якості кондиціонерів чи охолоджувального реагента та вніс зміни перед закупівлею будівельних матеріалів. Тобто працівник хотів покласти різницю від запланованих та реальних витрат собі у кишеню. BIM-платформа автоматично вносить зміни до кошторису, та ще і доводить інформацію про «позапланові» зміни до відома спостережної комісії.

Переваги BIM-технологій

  • Єдина робоча платформа для усіх учасників проекту.
  • Максимальна прозорість на всіх етапах реалізації проекту.
  • Автоматична координація усіх працівників у режимі реального часу.
  • Можливість вивчення проекту на тривимірній моделі.
  • Автоматичний пошук помилок та прорахунків.
  • Прогнозування аварійних ситуацій та пошук слабких місць.
  • BIM-будівництво дозволяє систематизувати та узагальнити всі аспекти, що впливають на проектування, будівництво, експлуатацію і навіть утилізацію підконтрольного об’єкту.

Регулювання сфери BIM-будівництва владою

В Україні інтерес до BIM-технологій серед громадських організацій майже відсутній. BIM-стандарти застосовують кілька організацій, які беруть участь у будівельних проектах міжнародного рівня.

Із сусідів тільки Білорусь почала впроваджувати стандарти BIM-будівництва. Для порівняння, у Великобританії BIM-стандарти з 2011 року в обов’язковому порядку застосовуються у секторі громадського і промислового будівництва. В США BIM-технології впроваджуються з 2003 року (на цей час BIM-сектор має 30 млн м2 житлової та машинобудівної площі).

Сьогодні жоден міжнародний будівельний проект не обходиться без BIM-платформи.