Публікація: 10.05.2017
Підтримай природу — і природа підтримає тебе. На мову сучасних технологій це цілком можна перекласти, як: «Перейди на зелену енергетику — і отримуй 75% енергії безкоштовно». Тобто, використавши 25 кВт електричної енергії, ви можете отримувати 100 кВт теплової, яка не шкодить довкіллю і самостійно відновлюється. Karno Energy розповість вам про таку безкоштовну енергетичну допомогу.
Почнемо з того, що всі теплові насоси діляться на дві категорії:
У приватному секторі використовуються теплові насоси ґрунт-вода, вода-вода, повітря-вода. Тобто приватна ділянка дозволяє вільно побудувати у ґрунті чи у водоймищі необхідні комунікації. Якщо мова йде про горизонтальні конструкції, то на 1 кВт розрахункової теплової потужності необхідно від 25 до 50 м2 земельної/водної ділянки.
Міські ж об’єкти не мають вільного доступу до геотермальних джерел (води та ґрунту). У якості міського теплового насоса використовуються інженерні системи повітря-повітря, повітря-вода або енергетичні палі.
Від чого залежить ефективність теплового насоса?
Ефективність оцінюється за такими показниками:
Чим більша завантаженість і чим більше отримано енергії, тим швидше окупиться техніка. Гарно збалансований тепловий насос, який грамотно використовується, відбиває свою ціну протягом перших чотирьох років за умови експлуатації протягом 15-20 років до першого капітального ремонту.
Найбільш ефективними вважаються теплові насоси з реверсом теплового контуру. Таку техніку можна використовувати протягом усього року. У сезон зимової негоди насос буде забезпечувати об’єкт теплом, а влітку — прохолодою. Завантаженість теплового насоса з реверсом складає 80%. Класичні теплові насоси (що працюють тільки зимою) забезпечують завантаженість не більше 40%.
Які насоси використовуються в Україні?
1. Ґрунтові/водяні.
Теплові насоси цього типу діляться на горизонтальні та вертикальні. Горизонтальні системи вкопують на глибину до 3 м (температура на цій глибині складає +8 °С протягом усього року). Споруди для води занурюються на глибину від 2 м.
Для вертикальних систем потрібно пробурювати ґрунт на глибину 30-250 м, температура середовища може досягати +12 °С. Чим ширше отвір, тим менша глибина використовується. Для свердловини на 30-70 м краще використовувати отвір на 280-300 мм. Вертикальні теплові насоси для води майже не застосовуються сьогодні.
Ґрунтові/водні насоси здатні працювати незалежно від зовнішньої температури повітря. Техніка буде стабільно добувати тепло навіть при температурі на вулиці –40 °С.
2. Повітряні.
Техніку цього типу можна встановлювати будь-де, навіть на даху багатоповерхового житлового будинку. Повітряний тепловий насос займає мінімум корисної площі. Обладнання коштує набагато дешевше ґрунтових/водних аналогів, але так само, як вони, може працювати цілий рік, взимку забезпечуючи тепло, а влітку — прохолоду.
Але у повітряних теплових насосів є декілька істотних недоліків: підвищений рівень звукового шуму і обмеження по температурі (повітряний тепловий насос не працює при температурі повітря нижче –25 °С). При заморозках доведеться використовувати резервну опалювальну систему, наприклад теплу підлогу чи класичний радіаторний обігрів.
Враховуючи високий рівень ККД, доступну ціну і нескладність монтажу, багато домовласників віддають перевагу саме повітряному тепловому насосу.